Jak ubiegać się o stwierdzenie kwalifikacji w zakresie górnictwa i ratownictwa górniczego? Podpowiadamy.
Od 6 czerwca 2024 r. obowiązuje rozporządzenie w sprawie kwalifikacji w zakresie górnictwa i ratownictwa górniczego. Zgodnie z nim, stwierdzenie posiadania kwalifikacji przez organy nadzoru górniczego (prezesa wyższego urzędu górniczego albo dyrektora okręgowego urzędu górniczego) następuje na wniosek osoby ubiegającej się o stwierdzenie posiadania kwalifikacji, po przeprowadzeniu egzaminu przed ww. organem.
Wniosek o stwierdzenie kwalifikacji określa:
1) imię i nazwisko kandydata;
2) numer PESEL – jeżeli kandydat posiada;
3) numer i serię dowodu osobistego lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość kandydata;
4) adres zamieszkania kandydata;
5) kwalifikacje, o których stwierdzenie ubiega się kandydat (przy czym określenie kwalifikacji, o których stwierdzenie posiadania ubiega się kandydat, następuje z uwzględnieniem art. 58 ust. 1 lub 2 Pgg);
6) wykształcenie kandydata;
7) w przypadkach określonych w przepisach rozporządzenia Ministra Przemysłu z dnia 25 czerwca 2024 r. w sprawie kwalifikacji w zakresie górnictwa i ratownictwa górniczego:
a) studia podyplomowe ukończone przez kandydata,
b) posiadane przez kandydata: tytuł zawodowy lub kwalifikacje zawodowe w zawodzie, lub kwalifikacje w zawodzie, lub uprawnienia zawodowe,
c) złożone przez kandydata egzaminy uzupełniające;
8) opis doświadczenia zawodowego, ze szczególnym uwzględnieniem kwalifikacji, o których stwierdzenie ubiega się kandydat.
Na stronie internetowej Wyższego Urzędu Górniczego zostały udostępnione formularze wniosków o stwierdzenie kwalifikacji, zróżnicowane pod kątem organu nadzoru górniczego, do którego są kierowane, oraz rodzaju kwalifikacji.
https://www.wug.gov.pl/do_pobrania/formularze
Do wniosku o stwierdzenie kwalifikacji dołącza się:
1) odpis albo uwierzytelnioną kopię dokumentu potwierdzającego wykształcenie niezbędne do stwierdzenia kwalifikacji;
2) odpis albo uwierzytelnioną kopię dokumentów potwierdzających:
a) ukończenie przez kandydata studiów podyplomowych,
b) posiadanie przez kandydata: tytułu zawodowego lub kwalifikacji zawodowych w zawodzie, lub kwalifikacji w zawodzie, lub uprawnień zawodowych,
c) złożenie przez kandydata egzaminów uzupełniających,
― w przypadkach określonych w przepisach rozporządzenia Ministra Przemysłu z dnia 25 czerwca 2024 r. w sprawie kwalifikacji w zakresie górnictwa i ratownictwa górniczego;
3) dowody odbycia praktyki, w szczególności świadectwo pracy, zaświadczenie o zatrudnieniu, opinię o przebiegu pracy zawodowej.
Dowód uiszczenia opłaty egzaminacyjnej nie musi być dołączony do wniosku. Zgodnie z art. 63 ust. 4 Pgg, kandydat przekazuje komisji egzaminacyjnej dowód uiszczenia opłaty egzaminacyjnej przed przystąpieniem do egzaminu.
Po otrzymaniu wniosku, organ właściwy do stwierdzenia posiadania kwalifikacji:
dopuszcza kandydata do egzaminu po ustaleniu, że kandydat posiada wymagane kwalifikacje w zakresie przygotowania zawodowego, o którym mowa w art. 54 pkt 3 i 4 Pgg, oraz kwalifikacje w zakresie doświadczenia zawodowego, o którym mowa w art. 55 Pgg
lub
odmawia, w drodze decyzji, dopuszczenia do egzaminu, w przypadku ustalenia, że kandydat nie posiada wymaganych kwalifikacji w zakresie przygotowania zawodowego, o którym mowa w art. 54 pkt 3 i 4 Pgg, oraz kwalifikacji w zakresie doświadczenia zawodowego, o którym mowa w art. 55 Pgg.
W przypadku kwalifikacji w zakresie górnictwa i ratownictwa górniczego o terminie i miejscu przeprowadzenia egzaminu komisja egzaminacyjna zawiadamia pisemnie kandydata, co najmniej na 14 dni przed wyznaczonym dniem egzaminu.
Przed przystąpieniem do egzaminu kandydat przekazuje komisji egzaminacyjnej dowód uiszczenia opłaty egzaminacyjnej.
Podczas egzaminu sprawdzeniu podlega w przypadku:
1) kwalifikacji w zakresie górnictwa – posiadanie przez kandydata wymaganych kwalifikacji w zakresie przygotowania zawodowego, o którym mowa w art. 54 pkt 1 Pgg;
2) kwalifikacji w zakresie ratownictwa górniczego – posiadanie przez kandydata wymaganych kwalifikacji w zakresie przygotowania zawodowego, o którym mowa w art. 54 pkt 2 Pgg.
STWIERDZENIE KWALIFIKACJI
Kandydat przed przystąpieniem do egzaminu dla stwierdzenia kwalifikacji w w zakresie górnictwa i ratownictwa górniczego przekazuje komisji egzaminacyjnej dowód uiszczenia opłaty egzaminacyjnej, wynoszącej w 2025 r. 391,94 zł.
Kandydat przed przystąpieniem do ponownego egzaminu (w przypadku uzyskania negatywnego wyniku poprzedniego egzaminu) przekazuje komisji egzaminacyjnej dowód uiszczenia opłaty egzaminacyjnej, wynoszącej w 2025 r. 391,94 zł.
Przy dokonywaniu opłaty egzaminacyjnej należy na dowodzie jej uiszczenia podać, oprócz imienia i nazwiska, również rodzaj kwalifikacji, o których stwierdzenie ubiega się wnioskodawca, np.:
Kwalifikacje w zakresie przygotowania zawodowego
Stosownie do art. 54 ust. 1 Pgg, wykonywanie czynności w kierownictwie i dozorze ruchu zakładu górniczego lub zakładu, mierniczego górniczego, geologa górniczego, geofizyka górniczego oraz w kierownictwie w podmiotach zawodowo trudniących się ratownictwem górniczym wymaga posiadania następujacych kwalifikacji w zakresie przygotowania zawodowego:
- w przypadku osób wykonujących czynności w kierownictwie i dozorze ruchu zakładu górniczego lub zakładu wymagana jest znajomość, w stopniu niezbędnym do wykonywania tych czynności:
1) przepisów prawa geologicznego i górniczego oraz innych przepisów stosowanych w ruchu zakładu górniczego,
2) zagadnień związanych z prowadzeniem ruchu określonego rodzaju zakładów górniczych albo zakładów oraz występujących w nich zagrożeń;
- w przypadku osób wykonujących czynności mierniczego górniczego wymagana jest znajomość, w stopniu niezbędnym do wykonywania tych czynności:
1) przepisów prawa geologicznego i górniczego oraz innych przepisów stosowanych w ruchu zakładu górniczego,
2) zagadnień związanych z wykonywaniem czynności mierniczego górniczego, czynności kierownika ruchu w odkrywkowych zakładach górniczych wydobywających kopaliny bez użycia środków strzałowych, czynności kierownika działu mierniczego w zakładach górniczych albo zakładach oraz czynności w wyższym dozorze ruchu w specjalności mierniczej w zakładach górniczych albo zakładach;
- w przypadku osób wykonujących czynności geologa górniczego wymagana jest znajomość, w stopniu niezbędnym do wykonywania tych czynności:
1) przepisów prawa geologicznego i górniczego oraz innych przepisów stosowanych w ruchu zakładu górniczego,
2) zagadnień związanych z wykonywaniem czynności geologa górniczego, czynności kierownika ruchu w odkrywkowych zakładach górniczych wydobywających kopaliny bez użycia środków strzałowych, czynności kierownika ruchu w zakładach górniczych wydobywających wody lecznicze, wody termalne i solanki, czynności kierownika działu geologicznego w zakładach górniczych albo zakładach oraz czynności w wyższym dozorze ruchu w specjalności geologicznej w zakładach górniczych albo zakładach;
- w przypadku osób wykonujących czynności geofizyka górniczego w podziemnych zakładach górniczych wymagana jest znajomość, w stopniu niezbędnym do wykonywania tych czynności:
1) przepisów prawa geologicznego i górniczego oraz innych przepisów stosowanych w ruchu zakładu górniczego,
2) zagadnień niezbędnych do wykonywania czynności geofizyka górniczego, czynności kierownika ruchu w odkrywkowych zakładach górniczych wydobywających kopaliny bez użycia środków strzałowych, czynności kierownika ruchu w zakładach górniczych wydobywających wody lecznicze, wody termalne i solanki, czynności kierownika ruchu w zakładach wykonujących roboty geologiczne bez użycia środków strzałowych na głębokości do 100 m, czynności kierownika działu tąpań w podziemnych zakładach górniczych oraz czynności w wyższym dozorze ruchu w specjalności geofizycznej w zakładach górniczych, a także czynności kierownika działu geofizyka i technika strzałowa w zakładach wykonujących roboty geologiczne służące poszukiwaniu lub rozpoznawaniu złóż węglowodorów lub służące poszukiwaniu lub rozpoznawaniu złóż kopalin innych niż węglowodory oraz wody podziemne będące kopalinami oraz czynności w wyższym dozorze ruchu w specjalności geofizyka i technika strzałowa w zakładach wykonujących roboty geologiczne służące poszukiwaniu lub rozpoznawaniu złóż węglowodorów lub służące poszukiwaniu lub rozpoznawaniu złóż kopalin innych niż węglowodory oraz wody podziemne będące kopalinamiami;
- w przypadku osób wykonujących czynności w kierownictwie w podmiotach zawodowo trudniących się ratownictwem górniczym wymagana jest znajomość, w stopniu niezbędnym do wykonywania tych czynności:
1) przepisów określających zasady prowadzenia ruchu zakładu górniczego oraz prowadzenia akcji ratowniczych i wykonywania prac profilaktycznych w zakładzie górniczym;
2) organizacji i zadań ratownictwa górniczego;
3) wyposażenia jednostek ratownictwa górniczego;
4) metod prowadzenia akcji ratowniczych i wykonywania prac profilaktycznych;
5) metod prowadzenia szkoleń i ćwiczeń ratowniczych;
6) zasad udzielania pomocy przedmedycznej;
7) działalności pogotowi specjalistycznych.