Udzielenie zarządowi absolutorium i przyjęcie sprawozdań z jego działalności to najważniejsze formalne punkty I Sprawozdawczego Zebrania Delegatów obecnej kadencji MZZPPM. W spotkaniu (15.05) udział wzięli również zaproszeni goście: Paweł Piasecki – Dyrektor Naczelny ZG Rudna oraz Wiesław Michalski -Zakładowy Społeczny Inspektor Pracy.
W trakcie obrad, delegaci jednogłośnie przyjęli sprawozdania z działalności zarządu, a komisja rewizyjna pozytywnie zaopiniowała sprawozdanie finansowe.
Dyrektor Paweł Piasecki przedstawił delegatom kwestie dotyczące spraw organizacyjnych pracy, między innymi, przemieszczania się oddziałów między rejonami, szybami. Istotną kwestią, którą przedstawił były plany związane z uruchomieniem w połowie bieżącego roku szybu wentylacyjnego GG1 i jego wpływie na warunki klimatyczne na dole.
– W pierwszej fazie uruchomienia szybu, w bezpośredniej bliskości w dwóch oddziałach poprawią się warunki klimatyczne poprzez dostarczenie około 10.000 m3 powietrza na minutę. Docelowo tym szybem będzie mogło być wpuszczanych 40.000 m3 – mówił dyrektor. Jednak, aby szyb w pełni spełniał swoją rolę musimy jeszcze poczekać z 4-5 lat – dodał.
W kwestii infrastruktury wentylacyjnej, klimatyzacyjnej, Dyrektor podjął decyzję o przebudowie rurociągu wody lodowej, która obecnie produkowana jest w powierzchniowej stacji klimatyzacyjnej na szybie R9, następnie opuszczana szybem i transportowana rurociągami w wyrobiskach górniczych. Władze Spółki planują zmianę transportu wody lodowej. Zamiast wyrobiskiem infrastruktura miałaby być prowadzona na powierzchni, i dostarczona do miejsca docelowego w wyrobiskach podziemnych.
W dalszej części swojego wystąpienie, dyrektor odniósł się do stanu, zasad i realizacji przeszeregowań. Jak poinformował, do końca kwietnia przeszeregowanych zostało 13% załogi, a docelowo do końca roku, na co jest zgoda Zarządu Spółki, przeszeregowanych może zostać 20% załogi.
Wystąpienie dyrektora zakończyły pytania od delegatów dotyczące spraw, z którymi pracownicy borykają się na co dzień. Najistotniejszym z nich była jednak kwestia warunków klimatycznych pracy na dole.
– Gdy ustawodawca wprowadzał zapisy dotyczące wartości temperatury zastępczej w kopalniach Polskiej Miedzi, władze Spółki deklarowały chęć podjęcia szeregu działań zmierzających do poprawy warunków pracy. Niestety zabrakło decyzji o budowie nowych szybów. Gdyby wtenczas, zamiast deklaracji, rozpoczęto budowę szybów wentylacyjnych, dzisiaj bylibyśmy w zupełnie innym miejscu, udałoby się zapanować nad wieloma dzisiejszymi problemami – podkreślił przewodniczący MZZPPM, Leszek Hajdacki.
Przewodniczący Leszek Hajdacki poinformował zgromadzonych o piśmie, które skierował do prezesa KGHM Polska Miedź S.A., Tomasza Zdzikota, traktującym o problemie warunków klimatycznych na dole w kopalni.
– W treści pisma – podkreślił przewodniczący – apelujemy do prezesa, aby osobiście zapoznał się z obecnymi warunkami naszej pracy i ponownie zjechał na dół, gdy zostanie oddany do użytkowania GGl. Prosta czynność, która unaoczni władzom spółki, jak duże znaczenie mają nowe szyby wentylacyjne.
Kolejny z gości, Wiesław Michalski, zakładowy społeczny inspektor pracy, przedstawił sprawozdanie z działalności Społecznych Inspektorów Pracy. Kolega Michalski podkreślił istotny wpływ MZZPPM w popularyzację istoty działań społecznych inspektorów pracy, jak i wyraził podziękowania za aktywność SIP-owców, członków Związku.
– Większość naszej pracy wiąże się często z omawianym już wpływie temperatury na warunki pracy, jak również usprawnieniu łańcuchów dostaw, która pozwalają wykonywać nam pracę, zapewnieniu bezpieczeństwa maszynowego, czy kontroli zabezpieczeń i innej infrastruktury – wyliczał W. Michalski. Jak podkreślił zakładowy społeczny inspektor pracy w swoim sprawozdaniu, w trakcie kadencji służby SIP przeprowadziły 221 inspekcji, 261 przeglądów stanowisk pracy i 320 postępowań w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków, wnieśli 1220 uwag do oddziałowych i rejonowych ksiąg Społecznego Insp. Pracy i 92 zalecenia do zakładowej księgi zaleceń.
Zebranie zakończyło podjęcie uchwał o zmianach w statucie, absolutorium dla zarządu i przyjęciu sprawozdań.